Schody v domě – jaký materiál zvolit

Materiál, ze kterého jsou schody v domech vyrobeny, závisí především na jejich konstrukci a fázi, ve které jsou vytvořeny. Na trhu je v současné době obrovský výběr surovin a řešení, mezi kterými si každý z nás najde něco vhodného pro sebe. Zde je několik tipů na schody ve vašem domě a materiály, ze kterých jsou vyrobeny.

Betonové a železobetonové schody

Nejjednodušší a nejběžnější konstrukcí jsou schody z betonu nebo železobetonu. Vznikají již ve fázi budování pláště domu a bohužel jsou s ním spojeny. I přes jejich vysokou pevnost a dlouhou životnost mnoho lidí myslí na obsazený prostor a obrovskou vizuální váhu. Abychom betonovou konstrukci izolovali a dodali jí lehkost, můžeme schody dokončit dřevěnými prvky, jako jsou balustrády nebo panely umístěné na schodech. Alternativou je dokončit stupně dlažbou nebo kobercem.

Dřevěné schody

Hlavní výhodou dřevěných schodů je jejich tvarová a tvarová flexibilita. Nabízejí mnohem více možností než jiné materiály a lze je vyrobit v pozdějších fázích stavby domu. Při výběru modelů schodišť, které nás zajímají, bychom měli věnovat pozornost druhu dřeva, ze kterého jsou vyrobeny. Na výrobu dřevěných schodů se používá dřevo listnatých stromů, např. buk, javor, jasan, někdy i exotické dřeviny. Bez ohledu na výběr jakosti je hlavním určujícím faktorem trvanlivosti hustota prstenů a absence vad v podobě např. uzly. Při výběru dřevěných schodů bychom měli vzít v úvahu i vzdálenost mezi naším domem a dodavatelem, protože často u tohoto typu nákupu hraje klíčovou roli při stanovení ceny trasa, kterou má surovina urazit.

Skleněné schody

Skleněné schody jsou řešením určeným především pro domy v moderním stylu. Většinou se vyrábí na zakázku a mají dost vysoké ceny. Přesto jsou založeny na odolné ocelové konstrukci a samotné schůdky jsou vyztuženy kalením skla, které zaručuje bezpečnost používání. Povrch skleněných schodů, stejně jako dokončovací prvky, lze pokrýt dekorativními vrstvami, což dává úžasné možnosti uspořádání. Neméně působivá je i možnost jejich podsvícení. Skleněné schody dokonale ladí s ocelovými nebo kovovými povrchy, jako jsou lana a rámy.

Kovové schody

Kov je materiál, který se pro stavbu schodišť volí poměrně zřídka, a to především pro svou specifičnost. Obvykle se hodí do industriálních bytů a místností loftového typu, kde skvěle zapadne do stylu aranžmá. Většinou jsou kovové schody točité a použití takové konstrukce není vhodné. Řešení funguje lépe v designové podobě, protože například přenášení nábytku přes ně je velmi obtížné. Při výběru tohoto typu materiálu se vyplatí postarat se o povrchovou úpravu schodů přípravky, které potlačují kovový zvuk kroků při stoupání a klesání, např. měkké koberce nebo protiskluzové koberce.